Rozmowa kwalifikacyjna ma na celu poznanie kandydata i weryfikację jego kompetencji. Nie oznacza to jednak, iż podczas spotkania jedynie rekruter ma prawo do zadawania pytań. Wręcz przeciwnie! Jakie zatem kwestie warto poruszyć w trakcie rozmowy o pracę?

Rozmowa kwalifikacyjna stanowi rodzaj spotkania biznesowego, które – dla zdecydowanej większości kandydatów – jest niestety dość stresujące. Naturalnie nie ma w tym nic dziwnego, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż to właśnie od przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej zależy dalsza część naszej kariery zawodowej. Niemniej jednak w przypływie emocji nierzadko zapominamy, iż opisywane spotkanie biznesowe służy wzajemnemu poznaniu co w praktyce oznacza, iż kandydat na dane stanowisko również może (a nawet powinien!) zadawać pytania rekruterowi. O co zatem zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

1. Jak wygląda praca na interesującym mnie stanowisku?

To jedno z najbardziej podstawowych pytań jakie warto zadać podczas rozmowy o pracę. Treść ofert pracy wielu firm zawiera wyłącznie ogólne informacje dotyczące pożądanych umiejętności kandydata, nie wspomina natomiast czym – konkretnie – będzie zajmować się dany pracownik. Wykorzystajmy zatem moment rozmowy kwalifikacyjnej i dopytajmy o szczegóły dotyczące zadań na interesującym nas stanowisku.

2. Czy to możliwe, że z czasem moje obowiązki ulegną zmianie?

Niestety, nierzadko zdarza się, że obowiązki pracownika ulegają zmianie. „Niestety” bowiem zatrudniając się na danym stanowisku często po prostu nie chcemy wykonywać innego typu pracy. Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto wcześniej dopytać o kwestie związane z możliwością ewentualnej zmiany naszych zadań.

3. Jak wyglądają plany rozwoju firmy w okresie najbliższych 5 lat?

Rozwój niemalże zawsze oznacza spore zmiany, zwłaszcza jeśli mowa o życiu firmy. Naturalnie wspomniane zmiany wywierają znaczący wpływ na zatrudnionych pracowników. Warto znać – przynajmniej oględnie – planowany kierunek eskalacji marki zwłaszcza, jeśli mamy zamiar związać się z nią na dłużej.

4. Czy będę pracować samodzielnie czy w zespole?

Nie każdy pracownik dobrze odnajduje się w pracy zespołowej, podobnie jak nie każdemu odpowiada samodzielne stanowisko. Jeśli nie chcesz stanąć przed koniecznością realizacji zadań w trybie, który może ci po prostu nie pasować, koniecznie dowiedz się więcej o sposobie pracy na interesującym cię stanowisku.

5. Jak wygląda ścieżka kariery?

Ścieżka kariery to oczywiście swego rodzaju plan uwzględniający kroki, jakie musi wykonać pracownik by otrzymać upragniony awans. Dopytajmy zatem o wspomniane kroki oraz czas, w jakim powinniśmy osiągnąć konkretne cele. W końcu to właśnie ścieżka awansu wywiera największy wpływ na przebieg naszej kariery zawodowej.

6. Kto będzie moim bezpośrednim przełożonym?

Może się zdarzyć, że dany pracownik będzie odpowiadał przed kilkoma osobami. Takie sytuacje dotyczą często stanowisk samodzielnych, na których obowiązuje realizacja zadań dla wielu różnych działów. Warto wiedzieć kto tak naprawdę będzie naszym przełożonym i do kogo powinniśmy udać się w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z pracą.

7. Czy firma inwestuje w rozwój pracowników?

To pytanie dotyczy naturalnie możliwości odbycia szkoleń, które – jak powszechnie wiadomo – wywierają znaczący wpływ na podniesienie kompetencji zawodowych pracownika. Niestety, nie wszystkie firmy są chętne do inwestycji w rozwój zatrudnionych osób. Jeśli zatem chcemy, aby przepracowany w danym przedsiębiorstwie czas przyniósł coś więcej, niż tylko regularne wpływy na koncie bankowym, koniecznie zapytajmy o możliwości rozwoju.

8. Czy pracownicy spędzają wspólnie czas po pracy? Czy firma organizuje spotkania integracyjne?

Nie oszukujmy się, praca zawodowa jest zajęciem, które wypełnia sporą część naszego życia. Realizacja obowiązków w nieprzyjemnej atmosferze czy też napięte stosunki z innymi pracownikami z całą pewnością nie sprzyjają naszej wydajności. Jeśli masz problemy z nawiązywaniem nowych znajomości to pomocne mogą okazać się spotkania integracyjne czy też wspólne wyjścia zespołu po godzinach pracy.