Myśl o nadchodzącej rozmowie kwalifikacyjnej sprawia, że dłonie zaczynają się pocić, a serce gwałtownie przyspiesza? Niepotrzebnie! Poznaj 10 tricków, dzięki którym z łatwością otrzymasz wymarzoną posadę.

1. Przygotuj się do rozmowy

Poranki bywają ciężkie, zwłaszcza jeśli pierwszym punktem dnia jest ważna rozmowa kwalifikacyjna. Opisywany typ spotkań należy do stosunkowo stresujących dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Na dzień przed rozmową przygotuj formalny strój nie zapominają przy tym o detalach takich jak np. wyczyszczenie butów. Zadbaj także o skompletowanie dokumentów, które mogą przydać się podczas rozmowy. Mowa oczywiście o aktualnym CV, dyplomach i certyfikatach zawodowych.

2. Zjedz lekkie śniadanie

Przed wyjściem z domu koniecznie zjedz śniadanie. Ważne, aby nie było ono zbyt tłuste, gdyż po obfitym posiłku możesz czuć się ociężały i ospały. A może zrezygnować z pierwszego posiłku? Zdecydowanie nie! Krępujące burczenie w brzuchu z całą pewnością nie jest tym, co powinno ci towarzyszyć podczas rozmowy o pracę.

3. Poznaj firmę

Pracodawcy poszukują pracowników, którzy wniosą do firmy realną wartość i tym samym przyczynią się do budowania sukcesu marki. Z tego względu warto bliżej poznać firmę, do której aplikujemy. Jak to zrobić? Przede wszystkim przejrzyj dokładnie stronę www marki oraz profile w mediach społecznościowych. Zwróć uwagę na wartości, którymi kieruje się dane przedsiębiorstwo, poznaj jego historię i przyszłe cele. Dzięki temu będziesz w stanie udzielić szczerej odpowiedzi na pytania dotyczące samej firmy.

4. Spotkanie o poranku

O ile będzie to możliwe, umów się na spotkanie o dość wczesnej godzinie np. 10 – 11. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób odbędziesz stresujące spotkanie już o świcie i tym samym będziesz mógł spędzić pozostałą część dnia w dowolnie wybrany przez siebie sposób.

5. Uścisk dłoni

Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, to jednak faktem jest, iż wrażenie jakie odnosimy w trakcie powitalnego uścisku dłoni wywiera ogromny wpływ na sposób, w jaki odbieramy rozmówcę. Właśnie dlatego koniecznie zadbaj o to, aby twoje dłonie były przyjemne w dotyku, nie zaś spocone czy też klejące. Przed samą rozmową możesz skorzystać z toalety w celu umycia dłoni lub też przetrzeć skórę nawilżającą chusteczką. Pamiętaj także o odpowiedniej sile uścisku. Ważne, by takowy był zdecydowany ale nie za silny.

6. Woda? Poproszę bez lodu

Zwyczajowo przed rozmową kandydatom proponowana jest szklanka wody. Warto zdecydować się na jej przyjęcie, jednak nigdy nie wybierajmy wody z dodatkiem lodu. Zawartość zimnych kostek może sprawić, że powierzchnia szklanki stanie się śliska i zarazem trudniejsza do utrzymania. W sytuacjach stresujących dość często trzęsą ci się ręce? Wybór wody bez lodu sprawi, że nie będziesz musiał obawiać się o to, iż kostki znajdujące się w szklance zaczną krępująco brzęczeć.

7. Daj się zapamiętać

Faktem jest, że o wiele łatwiej (i chętniej!) zapamiętujemy osoby, które w jakiś sposób wyróżniły się z tłumu, aniżeli te bojące się wyjść przed szereg. Właśnie dlatego nigdy nie ograniczaj się do udzielania suchych, wyuczonych odpowiedzi na pytania zadane ci w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Poza faktami postaraj się wpleść w odpowiedzi np. anegdotę związaną z omawianym przez ciebie zagadnieniem. W ten sposób udowodnisz, że jesteś osobą posiadającą nie tylko odpowiednie kompetencje, ale także poczucie humoru.

8. Zasada trzech sekund

Zanim zaczniesz udzielać odpowiedzi na pytanie rekrutera odczekaj 3 sekundy. W ten sposób zyskasz chwilę na zastanowienie i zarazem uspokoisz gonitwę myśli.

9. Zadbaj o dobór słów

To zasada, którą powinny wcielić w życie zwłaszcza osoby nadużywające konkretnego słowa czy też zwrotu. Powtarzanie wciąż tego samego wyrażenia obniża naszą ocenę w oczach rozmówcy. Jeśli chcesz być postrzegany przez pryzmat profesjonalisty, koniecznie panuj nad doborem słów.

10. Oddaj głos swoim projektom

Rozmowa kwalifikacyjna służy poznaniu kandydata. A co świadczy lepiej o naszej pracy, niż zrealizowane do tej pory projekty? Z tego względu przed spotkaniem warto przygotować swego rodzaju autoprezentację. Zastanów się o jakich sukcesach związanych ze swoją pracą pragniesz opowiedzieć i – w miarę możliwości – postaraj się je pokazać np. w formie screenów.